Tatry, Tatry

(...) W Tatrach nieczynne jest Morskie Oko oraz (do 27 grudnia) Roztoka. Pozostałe cztery działają normalnie. Noclegi kosztują przeciętnie 24 - 50 tys. zł. Wyjątkiem jest schronisko na Kalatówkach: 50 - 90 tys. zł. Na nartach Najatrakcyjniejsze są oczywiście stoki Kasprowego Wierchu. Wjazd na szczyt kolejką z Kuźnic kosztuje 50 tys. zł przed południem, później 35 tys. zł. Wyciągi krzesełkowe w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym - 10 tys. zł jeden przejazd. Można też kupić karnet na cały dzień (150 tys. zł), który uprawnia do wstępu poza kolejnością. Wjazd na Gubałówkę oraz na Butorowy Wierch jest tańszy - 6 tys. zł. Na początkujących narciarzy czekają "ośle łączki" z wyciągami zaczepowymi: na górce zwanej Olimp przy ul. Piłsudskiego, przy Wielkiej Krokwi oraz pod Nosalem i na Kozieńcu.

Amatorzy nart śladowych mogą korzystać z trasy biegowej pod Reglami, w tym roku przygotowanej według norm światowych. Odbędzie się tam także, otwarty dla wszystkich, Bieg Sylwestrowy na nartach. Bliżej górala Związek Podhalan (ul. Kościuszki 2, tel. 66-463) proponuje regionalne atrakcje turystyczne. Objazd Zakopanego w góralskich sankach kosztuje 170 tys. zł (cztery osoby). Kulig do Doliny Kościeliskiej - 230 tys. zł od sanek. Ognisko z pieczeniem kiełbasy, góralską muzyką i góralską herbatą (bardzo mocna) oraz z występem dwóch par tanecznych - kosztuje 1 mln 850 tys. zł oraz po 30 tys. od każdej osoby uczestniczącej.

Pasterka pod gwiazdami

Noc wigilijną oraz sylwestrową można zaplanować inaczej. W otoczonej lasami górskiej kaplicy na Wiktorówkach ojciec Leonard (ksiądz i goprowiec w jednej osobie) odprawia zawsze, 24 grudnia i 1 stycznia o północy, mszę świętą. Schodzą się wówczas górale z pobliskich wiosek, turyści, taternicy i goprowcy. Dojście do kaplicy od Zazadniej - 45 min., z Wierchu Porońca przez Rusinową Polanę - 1 godz. Zarówno na Zazadnię jak i na Wierch Poroniec dojechać można z Zakopanego samochodem. Autobusy o tej porze nie kursują. Najlepiej zamówić sobie przejazd w góralskich saniach z pochodniami. Uwaga! O cenę trzeba się targować.

Marek Grocholski
Gazeta Wyborcza
03.12.1991

©1999-2000 Jacek Kowner